Smaller Default Larger

Coraz bliżej końca roku szkolnego, kończą się także nasze cotygodniowe zajęcia z programowania i robotyki organizowane w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Z powodu wyjątkowej sytuacji większość zajęć odbywała się w formie zdalnej.

W ostatnim czasie udało nam się zorganizować kilka zajęć w formie stacjonarnej. Na zakończenie nasi uczniowie uczestniczyli w I Ogólnopolskich Zawodach Projektowych w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego Edycja 2020/2021 - grupa Raptory.

Podczas etapu lokalnego uczestnicy dostali do rozwiązania jedno zagadnienia projektowe, z wykorzystaniem zestawów robotycznych mBot. Zadaniem zespołu było przygotowanie toru, według dokładnych wytycznych podanych przez Organizatora, przygotowanie robota do realizacji zagadnienia, w tym konstrukcję robota (montaż czujników i mechanizmów) oraz jego oprogramowanie.

Przejazd przez tor lub wykonywane przez roboty zadania na torze musiały się odbywać bez ingerencji człowieka – robot nie mógł być w żaden sposób sterowany/kontrolowany przez uczestników. Jednym z koniecznych warunków zaliczenia zadania było nagranie filmu prezentującego wykonanie przez robota treści zagadnienia.

 

Rywalizacja odbywała  się w trybie ‘jazdy indywidualnej na czas’. Robot rozpoczynał przejazd trasy w wyznaczonym miejscu (przed linią startu zaznaczoną na torze) i kończył przejazd w momencie przejechania tej linii po wykonaniu dwóch okrążeń. Na torze obowiązkowo rozstawione były 2 przeszkody, które robot musiał ominąć bez ich dotykania.

Udział w zajęciach pozwolił naszym uczniom na rozwój zdolności programistycznych w oparciu o dostępne osiągnięcia techniczne w elektronice, mechatronice, automatyce i robotyce,  rozwój umiejętności pracy w zespole oraz co najważniejsze spędzenie miło czasu w swoim towarzystwie.

Joanna Kordzińska