• 1 Kartka z kalendarza
  Dzień Otwarty w Cieszkowiance Przyszłorocznych Uczniów klas 1 i ich Rodziców zapraszamy do Cieszkowianki ................................................................... 2 marca 2010 w godz. 14.00 - 16.00
 • 2 Kartka z kalendarza
  13 marca zgłoszenia do Konkursu Wiosennego
 • 3 Kartka z kalendarza
  Zbieramy mydło dla najbiedniejszych w afrykańskich wioskach. .................................................................... Termin zakończenia zbiórki: 30 kwietnia 2020 .................................................................... STREFA DOBRYCH UCZYNKÓW
 • 4 Kartka z kalendarza
  06.03.2020 - malowanie motyli dla Hospicjum godz. 17.00 -19.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  20.03.2020 – Dzień Patrona, powitanie wiosny
baner

WARSZTATY „ UMWELTSCHUTZ’- OCHRONA ŚODOWISKA.

Dnia 12.12. 2019 w ramach projektu „DEUTSCH PLUS” odbyły się w naszej szkole dwugodzinne warsztaty o tematyce „Umweltschutz” (ochrona środowiska). Warsztaty prowadziła w języku niemieckim Pani Kama Frąckowska-Pilarska  – trener Goethe Institut. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 6 c.  Podczas warsztatów uczniowie poznali słownictwo związane z ochroną środowiska i recyklingiem. Uczniowie dowiedzieli się również jak są segregowane śmieci w Niemczech i sami dokonywali ich podziału na konkretne pojemniki. Mieli również zadanie wykonania z odpadów stroju dla kartonowego ludzika. A wszystko to w radosnej atmosferze, ze szczyptą humoru.

Bardzo dziękujemy Pani trener i czekamy już na kolejne wyzwania językowe od Goethe Institut.

Alina Malinowska

POKAZY NAUKOWE UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO KINDERUNI PROWADZONE PRZEZ JOACHIMA HECKERA

W ramach projektu Deutsch Plus uczniowie klasy 5 b brali udział w pokazach naukowych,  „Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego (Kinderuni)” prowadzonych przez niemieckiego naukowca Joachima Heckera. Jest on autorem książek i eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Warsztaty zorientowane są na eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii i chemii. Podczas zajęć na sali wykładowej w Collegium Novum UAM, uczniowie zobaczyli, co dzieje się z zagotowanym styropianem, jak powstaje śnieg, usłyszeli jak przenoszą się fale dźwiękowe oraz zobaczyli jak sami mogą przewodzić prąd. Dowiedzieliśmy się, dlaczego własny głos słyszymy inaczej niż inni wokół nas oraz dlaczego chrupanie chipsów jest we własnej głowie słyszalne bardzo głośno. Praktyczne i bardzo obrazowe przedstawienie zagadnień, było tak ciekawe i zajmujące, że język niemiecki, którego używał naukowiec, był dla uczniów zrozumiały. Niesamowitym gadżetem okazała się grająca i śpiewająca szczoteczka do zębów, która wydawała dźwięki w momencie dotyku zębów słyszalne tylko dla osoby jej używającej. Większość uczniów zabrała ze sobą na pamiątkę odrobinę sztucznego śniegu powstałego podczas zajęć i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z naukowcem- showmanem.   

Alina Malinowska, Magdalena Woźny 

 

KONCERT NIEMIECKIEGO MUZYKA- DEUTSCH PLUS

W ramach projektu Deutsch Plus na zaproszenie Instytutu Goethego do Polski przyjechał zespół muzyczny, który koncertował w większych miastach kraju. Do poznańskiego klubu studenckiego „ U Bazyla” przybył w dniu 4 października Roger Rekless (David Mayonga) ze swoją grupą. Jest to niemiecki, hiphopowy piosenkarz z Monachium. Mayonga jest muzykiem i wyszkolonym pedagogiem z tytułem magistra sztuki. Pracował z młodzieżą w Monachium, prowadził warsztaty hip- hopowe w Islandii i Aujstralii i jest  prowadzącym kanał młodzieżowy PULS w Bawarskim Radio. Jego znane utworu to „ Ich renn,“ „David gegen  Goliath” (Album: Mama).

Na koncert muzyka pojechali uczniowie klasy 7a i 7 c pod opieką p. A. Malinowskiej, M. Woźny i G. Sokowicza. Udział w koncercie poprzedziła lekcja języka niemieckiego z wykorzystaniem materiałów o muzyce i tekstach. Cały koncert odbywał się w języku niemieckim. Uczniowie rozumieli polecenia rapera i śpiewali wspólnie fragmenty piosenek. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.

Alina Malinowska

„ WIZYTA NIEMIECKIEJ STUDENTKI BODIL JESSEN”


   W miniony piątek Bodil Jessen, studentka germanistyki i prawa z Niemiec z Uniwersytetu w Getyndze przeprowadziła w ramach projektu Deutsch Plus ciekawe zajęcia dla klasy 7 c. Wszystko za sprawą projektu Deutsch Plus, w którym aktywnie uczestniczy „ Cieszkowianka”. Projekt Deutsch Plus realizowany jest we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie. Patronat sprawuje Ambasada Niemiec w Warszawie. 

   Nasza szkoła uczestniczy w projekcie jako jedna z 200 szkół w całej Polsce. Projekt Deutsch Plus wspiera szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego. W ramach projektu szkoła gościła studentkę z Niemiec. Bodil- opowiedziała uczniom w języku niemieckim w formie prezentacji o swoim życiu i o najbardziej aktualnym obrazie Niemiec. Przeprowadziła również ciekawy quiz dla uczniów. Również nasi uczniowie przygotowali i zaprezentowali pod okiem Aliny Malinowskiej i Magdaleny Woźny prezentacje o Polsce a następnie zadawali jej pytanie dotyczące polskiej rzeczywistości. Całość zakończyła gra w „ Milionerów” oraz  taniec i śpiew piosenki pt. „ Jede Zelle meines Körpers ist glücklich”. Na sam koniec- małe niespodzianki dla uczniów w formie notesów, przypinek i długopisów od Instytutu Goethego.

Przeprowadzone warsztaty były doskonałą okazją do kontaktu młodzieży z żywym językiem i wpłynęły na podniesienie motywacji uczniów do nauki języka niemieckiego.

Alina Malinowska

 

„Niemiecki plus” („Deutsch plus”)

 

Nasza szkoła bierze udział w bieżącym roku szkolnym w nowym projekcie – „Niemiecki plus” („Deutsch plus”) – przeprowadzanym przez Goethe-Institut. Poprzez tworzoną przez sieć 200 szkół zaangażowanych w działania na rzecz języka niemieckiego, szkoły będą miały możliwość wymiany doświadczeń i wsparcia prowadzonych przez nie działań. W szkole będą odbywać się szkolenia, warsztaty, reklama i promocja języka niemieckiego. Uczniowie będą mieli możliwość zdobycia certyfikatu poświadczającego znajomość języka niemieckiego, kontaktu z kulturą niemiecką oraz z bieżącymi trendami w edukacji, jak również i na niemieckim rynku pracy.

Sieć powstaje pod patronatem Ambasady Niemiec w Polsce, otrzyma również rekomendację poszczególnych Kuratoriów Oświaty w Polsce. Ponadto przewidujemy współpracę z licznymi partnerami gospodarczymi.

O poszczególnych działaniach w ramach projektu będziemy informować na bieżąco na stronie szkoły. Strona internetowa dot. projektu znajduje się pod adresem:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dep.html

W ramach projektu zapraszamy serdecznie dzieci, rodziców oraz nauczycieli różnych przedmiotów do udziału w zajęciach internetowego uniwersytetu dziecięcego „KINDERUNI”. Zajęcia obejmują 30 interesujących wykładów w języku niemieckim lub polskim oraz wiele ćwiczeń i zadań do poszczególnych wykładów.

 

UNIWERSYTET KINDERUNI

Niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy ("Kinderuni") to bezpłatny projekt Goethe-Institut adresowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Obejmuje on trzy fakultety – Człowiek, Natura i Technika – i umożliwia  dzieciom poznanie różnych dziedzin wiedzy i zaznajomienie się z językiem niemieckim w formie zabawy.

Polska wersja językowa Kinderuni jest już dostępna dla wszystkich zainteresowanych – dzieci, rodziców i nauczycieli. Wystarczy się zarejestrować pod adresem

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/kin/kin.html

Jak jeździ samochód bez kierowcy? Dlaczego muszle szumią? Co łączy samolot z blaszaną puszką? Jak działa drukarka 3D? Istnieje mnóstwo innych pytań „jak“ i „dlaczego“, które zadają sobie dzieci. Na internetowym uniwersytecie dzieci znajdą odpowiedzi na wiele spośród nich. Profesor Einstein, jego rezolutna asystentka Sophie Schlau i sympatyczny robot JOWO wyjaśnią dzieciom w sposób zrozumiały – w formie zabawy – złożone zjawiska przyrodnicze.

Pod względem formy uniwersytet dziecięcy jest bardzo podobny do normalnego uniwersytetu. Dzieci mogą zaliczać zajęcia na trzech fakultetach, z których każdy obejmuje 10 wykładów. Przez rozwiązywanie nietypowych zadań, dalekich od programów szkolnych, młody „student” zbiera odznaki, które pomogą mu iść naprzód drogą kariery uniwersyteckiej: dziecko może ukończyć uniwersytet ze stopniem profesora, zdobywając po drodze tytuły licencjata, magistra i doktora nauk. 

Zastosowany system uczenia opiera się na najbardziej efektywnych metodach nowoczesnej dydaktyki – tak zwanej gamifikacji.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube