• 1 Kartka z kalendarza
  1 września rozpoczęcie roku szkolnego
 • 2 Kartka z kalendarza
  2 września zajęcia projektowe
 • 3 Kartka z kalendarza
  2-3 września zebrania z rodzicami
 • 4 Kartka z kalendarza
  27.10.2020 - klasy 8 - spotkanie informacyjne w sprawie egzaminu ósmoklasisty, poinformowanie rodziców o możliwych dostosowaniach, stołówka - godz. 17.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  17.11.2020 - wywiady dla rodziców klas 1-3 godz. 17.00/MEET (po wcześniejszym umówieniu się rodzica z nauczycielem przez e- dziennik, minimum dzień przed wywiadem) 24.11.2020 - wywiady dla rodziców kl. 4-8 godz. 17.00/MEET
baner

SOMMER-CHALLENGE 2020

PROJEKT WSPIERAJĄCY SZKOŁY W DZIAŁANIACH NA RZECZ JĘZYKA NIEMIECKIEGO   logo

SOMMER-CHALLENGE 2020

Nuda w czasie wakacji? W żadnym razie! Czeka na was nasz nowy konkurs - Sommer-Challange 2020 z przygodami językowymi! Zajrzyj do nas co tydzień i stań się częścią naszej społeczności. 4 tygodnie, 4 wyzwania. Przyłącz się i wygrywaj wspaniałe nagrody! Pierwsze zadanie ogłaszamy już 24. lipca na Facebooku Goethe-Institut.

 

Goethe-Institut Warschau Sommer – Challange 2020 to nowy konkurs GI organizowany w ramach projektu DEUTSCH PLUS.

Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski (odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: dla klas 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe)

W ramach konkursu uczniowie mają do wykonania 4 zadania, których rozwiązanie przesyłają na platformę Moodle (w formie cyfrowej). Językiem pracy jest język niemiecki.

Zadania ogłaszane są w następujących terminach:
1. wyzwanie pod hasłem MODA 24. lipca br.
2. wyzwanie pod hasłem EKOLOGIA 31. lipca br.
3. wyzwanie pod hasłem TECHNOLOGIA 7.sierpnia br.
4. wyzwanie pod hasłem MUZYKA 14. sierpnia br.

Termin nadsyłania zgłoszeń i prac upływa w sobotę 29.08.2020 o godz. 23:59. Wszystkie zgłoszenia, które napłyną po tym terminie nie zostaną uwzględnione.

Komisja Konkursowa wyłoni trzech finalistów w każdej z grup wiekowych spośród których zostanie wyłoniony zwycięzca w każdej z kategorii.

Wyniki zostaną ogłoszone 10 września 2020, a finaliści o wynikach zostaną poinformowani drogą elektroniczną.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

Rejestracja przez formularz zgłoszeniowy:
http://bityl.pl/gSUCW

Więcej informacji o projekcie:
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dep.html

Alina Malinowska

Kolejne lekcje online z niemieckimi native speakerami.

W minionych tygodniach odbyły się kolejne lekcje online ze studentami z Niemiec. Ze studentem Johannesem Möhrle z Monachium w dniu 26.05 spotkała się klasa 5f a w dniu 2.06 klasa 6c i 5e. Johannes opowiadał nam o swoim miejscu zamieszkania Monachium i o największym uniwersytecie w mieście -Ludwigs- Maximilians- Universität, na którym studiuje obecnie nauki polityczne, historię, muzykę i język niemiecki. Z przedstawionych prezentacji i filmów dowiedzieliśmy się, z czego słynie Monachium. Są to przede wszystkim: parki i tereny zielone (np. Englischer Garten- Ogród Angielski, obok którego mieszka Johannes), mnóstwo studentów i młodych ludzi, muzea i miejsca kultury ( np. Muzeum Sztuki Współczesnej- Pinakothek der Moderne), bliskość gór Alp, zabytkowe centrum miasta, liczne drogi rowerowe, słynne święto „Oktoberfest”, klub piłkarski FC Bayern z naszym polskim napastnikiem Robertem Lewandowskim. Uczniowie zadawali studentowi pytania. Na koniec Johannes zagrał nam na gitarze i zaśpiewał piosenkę Boba Dylana.  Całość zakończyła gra w Kahoota sprawdzająca wiedzę uczniów nt.. Monachium i Niemiec. Wygrali w kolejności: Filip Biernacki, Maja Tarent a w klasach 6c i 5 e szczególnie aktywni na zajęciach byli Zosia Bator, Filip Jankowiak, Aleksandra Godek, Laura Mizerna, Ani Późniak i Jakub Sowiński.

Dnia 5.06 uczniowie klasy 5b, 6g, 6f i 6b brali udział w lekcjach online ze studentem z Berlina Jonasem Butkiewiczem  studiującym prawo na Uniwersytecie w Poczdamie. Jonas, którego ojciec jest pochodzenia polskiego pokazał uczniom Berlin, swoje mieszkanie oraz prezentował muzykę z raperem śpiewającym o Berlinie. Jonas jest aktywnym członkiem organizacji PNWM (Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży)- Deutsch Polnisches Jugendwerk zajmującej się między innymi spotkaniami młodzieży i promowaniem nauki języka niemieckiego w Polsce oraz języka polskiego w Niemczech.  

https://photos.google.com/share/AF1QipPdJGGU-86XTT18ACMQltQtlaw3OMF6YlN0P2-laGHz4uyzPFKgwt90DbYBmPXy6A?key=RkZpMVY4cmhqcHBLRzhXN0JSUDZKeXFkRnowTXRR

 

Dziękuję uczniom klas 5f, 5b, 5e, 6b, 6c, 6g i 6f za aktywny udział w zajęciach.

Alina Malinowska

LEKCJE ONLINE Z NIEMIECKIMI NATIVE SPEAKERAMI

 W ramach projektu DEUTSCH PLUS, w którym uczestniczy nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym wspierającym szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego we współpracy z Instytutem Goethego uczniowie mieli okazję brać udział w lekcjach online z niemieckimi studentami. W dniu 14.05 klasa 6F posłuchała prezentacji na temat Niemiec przygotowanej przez Marvina Fandrei, studiującego obecnie w Warszawie stosunki polityczne, a przedtem w Berlinie na uniwersytecie Freie Universität biologię i historię. Zobaczyliśmy na prezentacji mieszkanie Marvina, poznaliśmy jego zainteresowania, a także dowiedzieliśmy się wiele o niemieckim systemie szkolnictwa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach zadając Marvinowi wiele pytań dotyczących tematów związanych z Polską. Wykazali się przy tym dużą kulturą osobistą oraz poprawnością językową, co zostało zauważone przez prowadzącego zajęcia. Zajęcia zakończyły się quizem w programie Kahoota nt. Niemiec. I tu również klasa 6F wykazała się dużą wiedzą. Spotkanie było pełne pozytywnej energii.

Podobnie było w dniu 18.05, kiedy to uczniowie klasy 6B i 7C spotkali się wirtualnie tym razem z niemiecką studentką o imieniu Fidan. Połączyliśmy się prosto z Berlinem, gdzie Fidan mieszka i studiuje na Uniwersytecie Humboldta. Fidan pokazała nam swoje miejsce zamieszkania, miasto Berlin, budynek uniwersytetu, i wiele zabytków w stolicy Niemiec. Zaprezentowała również środki lokomocji, jakimi mieszkańcy poruszają się po mieście, do których należą autobusy, tramwaje, metro, metro naziemne i prom po rzece Sprewie. Studentka mówiła bardzo wolno i wyraźnie, gdyż sama jest przyszłym nauczycielem języka niemieckiego i nauczania początkowego. Całość zakończyła się grą w Kahoota sprawdzająca w formie quizu wiedzę naszych uczniów. Wszystkim poszło bardzo dobrze, a wygrani uczniowie zostali nagrodzeni plusami. Następne lekcje odbędą się już w przyszłym tygodniu z innymi klasami.

Alina Malinowska   

WARSZTATY „ UMWELTSCHUTZ’- OCHRONA ŚODOWISKA.

Dnia 12.12. 2019 w ramach projektu „DEUTSCH PLUS” odbyły się w naszej szkole dwugodzinne warsztaty o tematyce „Umweltschutz” (ochrona środowiska). Warsztaty prowadziła w języku niemieckim Pani Kama Frąckowska-Pilarska  – trener Goethe Institut. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 6 c.  Podczas warsztatów uczniowie poznali słownictwo związane z ochroną środowiska i recyklingiem. Uczniowie dowiedzieli się również jak są segregowane śmieci w Niemczech i sami dokonywali ich podziału na konkretne pojemniki. Mieli również zadanie wykonania z odpadów stroju dla kartonowego ludzika. A wszystko to w radosnej atmosferze, ze szczyptą humoru.

Bardzo dziękujemy Pani trener i czekamy już na kolejne wyzwania językowe od Goethe Institut.

Alina Malinowska

POKAZY NAUKOWE UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO KINDERUNI PROWADZONE PRZEZ JOACHIMA HECKERA

W ramach projektu Deutsch Plus uczniowie klasy 5 b brali udział w pokazach naukowych,  „Niemieckiego Internetowego Uniwersytetu Dziecięcego (Kinderuni)” prowadzonych przez niemieckiego naukowca Joachima Heckera. Jest on autorem książek i eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Warsztaty zorientowane są na eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii i chemii. Podczas zajęć na sali wykładowej w Collegium Novum UAM, uczniowie zobaczyli, co dzieje się z zagotowanym styropianem, jak powstaje śnieg, usłyszeli jak przenoszą się fale dźwiękowe oraz zobaczyli jak sami mogą przewodzić prąd. Dowiedzieliśmy się, dlaczego własny głos słyszymy inaczej niż inni wokół nas oraz dlaczego chrupanie chipsów jest we własnej głowie słyszalne bardzo głośno. Praktyczne i bardzo obrazowe przedstawienie zagadnień, było tak ciekawe i zajmujące, że język niemiecki, którego używał naukowiec, był dla uczniów zrozumiały. Niesamowitym gadżetem okazała się grająca i śpiewająca szczoteczka do zębów, która wydawała dźwięki w momencie dotyku zębów słyszalne tylko dla osoby jej używającej. Większość uczniów zabrała ze sobą na pamiątkę odrobinę sztucznego śniegu powstałego podczas zajęć i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia z naukowcem- showmanem.   

Alina Malinowska, Magdalena Woźny 

 

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube