Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczycieli: Emilia Wallheim, Marta Lewandowska
Poziom: Klasa 7a i klasa 1d
Temat zajęć: Cyberbezpieczeństwo - zintegrowana lekcja otwarta (język angielski i edukacja elementarna)
Cele ogólne:
Cele szczegółowe – dla ucznia:
Słownictwo kluczowe:
Ptzed zajęciami:
(https://www.youtube.com/watch?v=d5kW4pI_VQw&list=PLBjlwF9GT4W1hKn-aJMgpSmm7IPTdr03I&index=5&t=0s)
|
Przebieg zajęć |
Czas (w min) |
Środki dydaktyczne |
|
1. Spotkanie uczniów na boisku szkolnym, omówienie celu zajęć. |
3’ |
|
|
2. Głuchy telefon - prezentacja zabawy z wykorzystaniem tekstu w języku angielskim (klasa 7). Opis zabawy: Dobieramy uczniów w 5-osobowe grupy. Każda z grup ustawia się w rzędach na całej długości boiska, zachowując między uczniami znaczne i równe odstępy. Na końcu każdego rzędu ustawia się osobę z drużyny przeciwnej. Uczniowie ci otrzymują fragment tekstu w języku angielskim dotyczący bezpieczeństwa w internecie. Ich zadaniem jest wybranie 6 słów kluczowych, które będą przez nich punktowane. Pierwsza osoba w rzędzie otrzymuje kopię tego samego tekstu. Jej zadaniem jest zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Po 2 minutach, uczeń odkłada tekst, biegnie do kolejnej osoby i przekazuje jego treść ustnie. Następnie druga osoba podbiega do trzeciej, itd. Na każdym kolejnym etapie uczniowie mają do dyspozycji po 2 minuty. Na końcu rzędu uczeń z przeciwnej drużyny musi wysłuchać historyjkę i zaznaczyć ile wybranych przez niego słów kluczowych pojawiło się w przekazie kolegi lub koleżanki. Zwycięża drużyna z największą zdobytą liczbą punktów (po jednym za każde trafione słowo). Na każdą z 3 grup uczniów z 7 klasy przypada jedna grupa pierwszoklasistów, których zadaniem jej kibicowanie swojej drużynie. Jeżeli drużyna straci punkty w zabawie, uczniowie z klasy 1 wykonują tyle razy ćwiczenie gimnastyczne (pajacyki, przysiady, skłony), ile punktów straciła ich drużyna. |
10’ |
Kopia tekstu “Online safety” (x10) - po dwa na grupę (Załącznik 2)
Schemat zabawy dla nauczyciela (Załącznik 1) |
|
3. Głuchy telefon II - uczniowie klasy 1 ustawiają się w rzędach. Otrzymują oni hasła w języku polskim nawiązujące do filmiku, obejrzanego przed spotkaniem i Szkolnego Kodeksu Internauty. Nad każdą grupą sprawują opiekę uczniowie klasy 7. W razie potrzeby starszy uczeń odczytuje tekst na głos. |
15’ |
Hasła związane ze Szkolnym Kodeksem Internauty (Załącznik 3)
|
|
4. Po zakończeniu zabawy, uczniowie klasy 1 ustawiają się w grupie ze starszymi kolegami w celu wyjaśnienia pojęć użytych w hasłach. Uczniowie klasy 1 mogą zadać również starszym kolegom inne pytania związane z bezpiecznym używaniem internetu. Pytanie dla klas 1: Które z przygotowanych dla Was haseł dotyczy obejrzanego wcześniej filmiku? Pytanie dla klas siódmych: Jak nazywa się dokument obowiązujący w naszej szkole i dotyczący bezpieczeństwa w Internecie? |
12’ |
|
|
5. Podsumowanie z kostką edukacyjną. Na każdej ściance umieszczone zostaje jedno wyrażenie lub pytanie. Uczniowie rzucają do siebie kostką i odpowiadają na pytania.
|
5’ |
Kostki edukacyjne (x2) |
Załącznik 1:
Załącznik 2:
You need to be carefull online because if you click on a link or download a program, picture or document from the Internet, you can accidentally get a virus on your computer. One solution is to install anti-virus software on your PC. I’ve done this so for me the worst thing is adware - when you get these annoying pop-ups with adverts on them. Remember! Never click on suspicious links or download illegal programs. You may get hacked and lose your data or passwords.
Załącznik 3:
Hasła:
Nie klikaj w nieznane okienka i linki
Nie rozmawiaj z nieznajomymi w sieci
Zawsze po skończonej pracy wyloguj się
Informuj dorosłych, co cię zaniepokoiło w sieci
Pamiętaj o szacunku wobec innych
Szanuj prawa autorskie
Wchodź wyłącznie na strony przeznaczone dla osób w twoim wieku