Ułatwienia dostępu
Z wielką radością przyjęliśmy informacje z Ministerstwa Edukacji Narodowej o wyróżnieniu naszej szkoły za przygotowanie i wdrożenie programu autorskiego: "Duszkowe wędrówki z Cieszkowianką" w ramach projektu MEN: Pilotaż progr4mowania, zaproponowanego szkołom na każdym poziomie edukacyjnym.
Najpierw zostaliśmy wyróżnieni na poziomie województwa znajdując się wśród 160 szkół w Polsce, wytypowanych do nagrody, a następnie jako jedyna szkoła z województwa wielkopolskiego znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie 16 szkół w Polsce nagrodzonych za przygotowaną i wdrożoną innowację.
Wśród kryteriów wyboru najlepszej szkoły w każdym województwie znalazło się upowszechnienie nauki programowania, uruchomienie różnorodnych form kształcenia dla nauczycieli, dobór odpowiednich form programowania dla poszczególnych grup wiekowych. Ważne było też, że nauka programowania dołączona została do zajęć obowiązkowych, była prawidłowo zaplanowana i zrealizowana, a osiągnięte cele przyczyniły się do podniesienia kompetencji informatycznych uczniów i nauczycieli. Dziś dzielimy się z wszystkimi naszą radością.
Joanna Kordzińska, Lidia Kałwińska
Barbara Warot, Katarzyna Minge
Świetlicę szkolną odwiedzają różni goście: przedstawiciele ciekawych i ważnych zawodów, emerytowani nauczyciele SP2, babcie, dziadkowie uczniów… Kilka dni temu do świetlicy zawitał zupełnie inny gość: robot Dash. Dzięki zabawie z nim dzieci mogły poznać podstawy programowania, wyzwolić własną kreatywność, ćwiczyć logiczne myślenie. Robot gościł dłużej niż to było planowane, a „świetliki” zgodnym chórem zachęcały Dasha do ponownych odwiedzin.
wychowawcy świetlicy
Po raz kolejny zapraszamy rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi w ramach największej inicjatywy edukacyjnej w historii. Jest ona organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA). Można w niej uczestniczyć przez cały rok z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.
Dla osób w każdym wieku przygotowane są zadania, łamigłówki z różnymi postaciami o zróżnicowanym poziomie trudności. Rozwiązywanie zadań polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.
Nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy w zakresie programowania :)
Dzięki zakupionym w tym roku szkolnym przez Radę Rodziców robotom Dash i Dot uczniowie uczestniczący na zajęcia pozalekcyjne z programowania mogli wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie z Programowania Robotów. Konkurs jest corocznie organizowany przez firmę Wonder, producenta robotów Dash i Dot. Od tego roku zawody mają charakter międzynarodowy. Wcześniej były organizowane tylko w USA.
Tegoroczna edycja zawodów odbywała się pod hasłem: Ratujmy siedliska. Uczniowie podzielili się na 4 grupy. Każda z nich pracowała samodzielnie i z dużym poświęceniem. Do wykonania było 5 różnych misji, które opracowywane były w programie Wonder.
Nasze misje były urozmaicone i polegały na: zbadaniu wyspy, gdzie mieszkają zwierzeta; przesuwaniu przedmiotów w zależności od położenia innych obiektów; ratowaniu rzadkich gatunków królików i udzieleniu pomocy podczas gaszenia pożarów. Tak naprawdę to udział w zawodach był dla wszystkich wielką przygodą.
Efekty naszych działań musiały być sfilmowane. Jednej grupie udało się zrealizować wszystkie zamierzone cele. Mam nadzieję, że w przyszłym roku taką satysfakcję będzie miało wielu naszych uczniów.
Joanna Kordzińska
Zapraszamy na naszego bloga oraz na nasz kanał youtube.com
http://mistrzowiekodowaniawsp2.blogspot.com/
https://www.youtube.com/channel/UCZQxpiGSvSUMaN8mA5Ia7Bg
Klasa 4a oraz uczniowie uczęszczający na kółko komputerowe i matematyczne uczestniczyli w warsztatach z programowania organizowanych przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zajęcia odbywały się w niedawno udostępnionej przestrzeni Laboratorium Szkoły Przyszłości.
Klasa 4a została podzielona na 5 zespołów projektujących poruszanie się mini-łazika marsjańskiego. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie oprogramowanie do wykonania jednej wybranej marsjańskiej misji. Wcześniej wykonali szereg zadań aby poznać sposoby zdalnego operowania robotami, dowiedzieli się w jaki sposób łazik potrafi orientować się w przestrzeni oraz jak ważne jest planowanie pracy w realizacji projektów. Zadania były realizowane przy pomocy klocków LEGO MINDSTORMS EV3.
Klasy 5 i 6 – uczestnicy kółek zainteresowań dodatkowo uczestniczyli jeszcze w zajęciach wprowadzających do zajęć z mechatroniki. Dzieci miały do dyspozycji szereg urządzeń elektronicznych takich jak głośniki, diody, wyświetlacze, przekaźniki ale także sensory ruchu, termometry, mikrofony, Genuino 101 wyposażone w akcelerometr, żyroskop oraz moduł komunikacyjny Bluetooth Low Energy oraz urządzenia mobilne. Uczniowie wspólnie postanowili zaprojektować czujnik hałasu. Jego zadaniem było na bieżąco mierzenie poziomu hałasu w sali, w przypadku zbyt dużego poziomu program uruchamiał alarm głosowy.
Kto wie? Może, wśród naszych uczniów są przyszli inżynierowie, programiści, projektanci przyszłości?
Joanna Kordzińska
Barbara Warot
Strona 1 z 2