Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

W marcu obchodziliśmy święto naszego patrona, odbyły się dwa konkursy. Chętni uczniowie mieli za zadanie nagrać krótki filmik o życiu Augusta hr. Cieszkowskiego lub wykonać pocztówkę pod tytułem „Ja, Cieszkowski i wiosna”. Wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe i kreatywne.

Na wyróżnienie zasługuje filmik przygotowany przez uczniów klas 7: Katarzynę JuchaczJuliana GazdęGabriela Świergiela i Stanisława Szczepankiewicza oraz pocztówki wykonane przez: Patryka KuśnierzaAnnę SchmidtkeTytusa Wojciechowskiego i Kingę Łygę.

Prace konkursowe można obejrzeć na stronie szkoły w folderze "Prace uczniów wykonane z okazji Dnia Patrona"

 

https://drive.google.com/drive/folders/1uCHLIHWm5TrN9K68kIEFSMHbqAj0dwLI?usp=sharing

 

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy!

         August hr. Cieszkowski urodził się 12 września 1814 r. w Suchej na Podlasiu, w starej, zamożnej szlacheckiej rodzinie. Jego ojciec Paweł był znakomitym gospodarzem i znanym hodowcą koni. Wybudował pałac w Surhowie – odtąd rodzinnej siedzibie. Matka, Zofia z Kickich, zmarła wcześnie, gdy August miał 4 lata, we Włoszech i została pochowana we Florencji. Ojciec otoczył syna troskliwą opieką. Niejasna sytuacja polityczna na ziemiach polskich spowodowała, że wywiózł go do Włoch, gdzie opiekę nad nim objęła była wychowawczyni Zygmunta Krasińskiego (wcześniej wychowawczyni Napoleona), baronowa de la Haye. W tym czasie młody August wiele podróżował z ojcem po Europie.

 August hr. Cieszkowski (1814 - 1894)

Rodzice, uczniowie i nauczyciele SP2 podjęli wspólną decyzję, aby nadać naszej szkole imię Augusta Cieszkowskiego. Należy postawić pytanie, kim był ten człowiek i co zrobił, że zasługuje na miano patrona szkoły. Otóż jest to osoba nieprzeciętna i choć żyjąca w XIX stuleciu, to swymi poglądami zadziwiająca nas - współczesnych.

Prezentacja o życiu i rodzinie naszego patrona wykonana przez uczennicę Dominikę Maik w maju 2013 roku.