Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

Dzisiejszy świat jest szybki jak Internet, wszystko dzieje się w zawrotnym tempie. Dzieci zdobywają wiedzę przez komputer, nie zaglądają już do książkowych encyklopedii bo mają dostęp do tych wirtualnych. Koleżanki/koledzy zamiast rozmawiać wysyłają sobie smsy, rodzice kontaktują się ze szkołą przez e-dzienniki.

W całym tym zabieganym świecie relacje stają się coraz płytsze, a świadomość siebie, swoich mocnych i słabych stron oraz celów do których się dąży  jest coraz mniejsza. Bo właśnie w tych obszarach pośpiech zwyczajnie szkodzi. Dlatego uczenie jak żyć z innymi i w zgodzie z sobą jest dziś jednym z ważniejszych zadań szkoły.

Relacje, mocne strony, cele i ich realizacja- tematy te były przedmiotem pracy nauczycieli w czasie poprzedniego weekendu podczas zajęć w ramach projektu „Wychować człowieka mądrego - tutoring szkolny”. My nauczyciele również wciąż się uczymy – relacji by pomóc docenić ich znaczenie dzieciom; odkrywania mocnych stron ucznia, by  poznawać wraz z nimi jacy są ważni i jak wiele potrafią; obierania sobie celów, by wiedzieli dokąd wiedzie ich droga. 

Agata Bator - Mysłek

 

W  tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, zimno i chłód odbierają chęć do pracy, demotywują i nastawiają do świata pesymistycznie. Chłód to jednak nie tylko niska temperatura, czy deszcz, to również ten, który czasem pojawia się w nas- dorosłych  niejednokrotnie zabieganych, zdenerwowanych, przytłoczonych nadmiarem problemów i obowiązków. On zawsze wpływa na dzieci i ich funkcjonowanie w domu czy w szkole. Czy można się go całkowicie pozbyć? Nie- w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. A może próbować z nim walczyć, ocieplać swoje relacje, czynić je bardziej autentycznymi, pełnymi szacunku i zrozumienia? Tylko jak to zrobić?

Odpowiedzi na to i wiele innych trudnych pytań szukaliśmy podczas pierwszej sesji szkolenia  w ramach projektu pt. „Wychować człowieka mądrego- tutoring szkolny”. W spotkaniu z tutorem Jarosławiem Pietrzakiem, które odbyło się 13 i 14 maja wzięło udział 22 nauczycieli i dyrekcja szkoły. Korzystając z doświadczenia prowadzącego i ucząc się od siebie nawzajem uczestnicy szkolenia rozwijali swoje umiejętności i poszerzali wiedzę na temat tutoringu, pogłębiania relacji z uczniem, wspierania go w trudnościach.

13 i 14 maja- pierwszy ciepły weekend w tym roku, dla nas nauczycieli zaś czas pracy nad sobą, szlifowania narzędzia, którym jesteśmy sami, troski o ciepło, które jest w nas. Niech ono, tak jak słońce wyglądające zza chmur każdego dnia czyni rzeczywistość szkolną lepszą i bardziej przyjazną dla dzieci, w końcu dla nas wszystkich są one najważniejsze.  

 

więcej zdjęć ...

Tutoring szkolny w pigułce

  • Tutoring szkolny to efektywne wsparcie dla pracy dydaktycznej oraz wychowawczo-opiekuńczej nauczycieli.
  • Tutor – indywidualny opiekun ucznia, poprzez budowanie relacji, współpracę i wsparcie podopiecznego, ma okazję poznawać jego potencjał i skutecznie pracować nad rozwojem jego mocnych stron.
  • Relacja tutorska staje się bazą rozwoju  dla ucznia i nauczyciela. Uczeń ma kontakt z „mądrym dorosłym”, nauczyciel czuje się w tej relacji spełniony i może uniknąć wypalenia zawodowego.

 Metoda tutoringu szkolnego stosowana jest od 1995 roku w  szkołach „ALA” Autorskich Liceach Artystycznych i Akademickich, a od 2008 roku rozwijana jest w kilkuset szkołach publicznych i niepublicznych w Polsce. Od tego roku także w naszej szkole.

Więcej informacji o tutoringu szkolnym można uzyskać na stronach:

 

http://www.tutoringszkolny.pl/tutoring/o-tutoringu

https://www.facebook.com/tutoringszkolny/

 

            Z radością informujemy, że nasza szkoła przeszła pomyślnie proces rekrutacyjny i znalazła się na liście 64 szkół w Polsce, które pilotażowo realizować będą ogólnopolski projekt  "Wychować człowieka mądrego. Wprowadzenie modelu pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej z zastosowaniem metody tutoringu szkolnego jako profilaktyki pozytywnej problemów w polskiej szkole".

Udział w projekcie jest dla szkoły bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych form pracy z uczniem, opartych na metodzie tutoringu szkolnego. Realizowany on będzie do grudnia 2018 roku.

            Widocznym dla uczniów i rodziców sygnałem udziału w projekcie jest zestaw mebli tutorskich, które zostały nam przekazane przez organizatora na wieczyste użytkowanie i znalazły swoje miejsce na szkolnym korytarzu. Będą one wykorzystywane do indywidualnych rozmów.

 

 

Projekt obejmuje także 64 godzinne szkolenie tutorskie dla dwudziestu nauczycieli, kurs dyrektorski, superwizje grupowe oraz wprowadzenie innowacji pedagogicznej.    

Mamy nadzieję, że udział  w projekcie umożliwi współtworzenie w szkole klimatu opartego na  „pedagogice dialogu", rozwijanie samodzielności i poczucia odpowiedzialności uczniów za swój proces uczenia się, wzrost u uczniów samoakceptacji i poczucia własnej wartości, a także otwartości i życzliwości dla innych.

 Lidia Kałwińska