• 1 Kartka z kalendarza
  1 września rozpoczęcie roku szkolnego
 • 2 Kartka z kalendarza
  2 września zajęcia projektowe
 • 3 Kartka z kalendarza
  2-3 września zebrania z rodzicami
 • 4 Kartka z kalendarza
  27.10.2020 - klasy 8 - spotkanie informacyjne w sprawie egzaminu ósmoklasisty, poinformowanie rodziców o możliwych dostosowaniach, stołówka - godz. 17.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  17.11.2020 - wywiady dla rodziców klas 1-3 godz. 17.00/MEET (po wcześniejszym umówieniu się rodzica z nauczycielem przez e- dziennik, minimum dzień przed wywiadem) 24.11.2020 - wywiady dla rodziców kl. 4-8 godz. 17.00/MEET
baner

KULISY  WIELKIEJ  SCENY

 

Kiedy rekwizyt może stanowić  scenografię? Kiedy scenografia staje się rekwizytem? Z czego zrobić kielich, by stłukł się jak szkło, ale szkłem nie był? Jak z bliska wygląda fosa orkiestrowa? Co skrywa kieszeń sceniczna? Ile rekwizytów mieści się w małym pomieszczeniu rekwizytorni? Kto jeździ windą prospektową? Ile waży główny żyrandol oświetlający widownię? Ile ma żarówek? Jak się je wymienia? Z czego szyje się kostiumy artystów operowych? Jak ciężki bywa kostium śpiewaka? Co to jest glacan? Dlaczego załoga techniczna obsługi sceny nosi wyłącznie czarne ubrania?  Ile godzin zajmuje wykonanie peruki? Czy dzieci mogą wystąpić w spektaklu operowym?

 

Na te i na wiele podobnych pytań potrafią już odpowiedzieć członkowie grupy wyjazdowej kółka muzyczno - teatralnego naszej szkoły,  którzy w upalną sobotę 13 czerwca 2015 r. wybrali się do Teatru Wielkiego w Poznaniu, ale tym razem nie na spektakl, lecz po to, by poznać gmach opery od kulis. Naszym przewodnikiem był pan Jakub Frąckowiak z Biura Obsługi Widzów. Najpierw udaliśmy się na piętro, gdzie z pierwszego balkonu obserwowaliśmy fragment próby do Traviaty.

Później, pokonując labirynt korytarzy, obejrzeliśmy kolejno: rekwizytornię z pięcioma tysiącami rekwizytów, garderobę statystów z przygotowanymi już kostiumami do wieczornego przedstawienia Madame Butterfly, ruchomą platformę, po której wjeżdżają ciężkie elementy scenografii lub wchodzą konie występujące w niektórych inscenizacjach, scenę z kulisami i kieszenią sceniczną. Nieco innym okiem spojrzeliśmy na widownię i foyer, bo pan Jakub podał nam wiele ciekawostek związanych z tymi miejscami. Udało nam się także podejrzeć próbę baletu: pani choreograf ćwiczyła z tancerzami układ choreograficzny do najbliższej premiery, którą będzie nowa inscenizacja Halki Stanisława Moniuszki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak przebiega lekcja baletu i obejrzeliśmy miejsca, w których ćwiczą soliści i zespoły baletowe. Uczniowie przekonali się także, dlaczego warto i trzeba uczyć się języków obcych. W każdym zawodzie przydaje się, a w niektórych jest wręcz niezbędna umiejętność porozumiewania się z obcokrajowcami, bo na przykład zespół baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu jest grupą wielonarodową, składająca się i z Polaków, i z Japończyków, Francuzów, Koreańczyków, Ukraińców, Rosjan, dlatego zajęcia baletowe prowadzone są w dużej części po angielsku.

Zwiedzanie Teatru Wielkiego w Poznaniu zajęło nam niemal dwie godziny, ale czas minął niepostrzeżenie, bo wędrówka po zakamarkach opery  była fascynująca. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o gmachu pod Pegazem, poszerzyliśmy i utrwaliliśmy słownictwo związane z operą i teatrem w ogóle, dowiedzieliśmy się o istnieniu wielu ciekawych zawodów, nabraliśmy jeszcze większego szacunku dla pracy artystów, bo zrozumieliśmy, jak wielu poświęceń wymaga wykonywanie tej profesji. No i mile spędziliśmy kilka sobotnich godzin. Zaczęliśmy od relaksu przy wielkiej fontannie naprzeciwko opery, a zakończyliśmy wycieczkę degustacją lodów, co stanowiło też zapowiedź nadchodzących wakacji. We wrześniu chcielibyśmy kontynuować poznawanie świata kultury i poznańskich obiektów z kulturą związanych.

   Halina Strzesak

opiekunka grupy wyjazdowej  

kółka muzyczno - teatralnego

 

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube