Szkoła Myślenia Pozytywnego – październik

Październik ubrany był w jesienne liście, które cicho szeptały hasło „Uważność”. Postanowiliśmy, że w tym miesiącu będziemy budować podstawy uważności.

Czym jest uważność? To nic innego, jak zwracanie uwagi na to, co dzieję się Tu i Teraz. Uważność polega na obserwowaniu tego, co wewnątrz, jak i na zewnątrz BEZ OCENIANIA.

Zorganizowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem człowieka”. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z materiałami psychoedukacyjnymi na temat zdrowia psychicznego, dbania o dobrostan oraz punktów, gdzie mogą szukać pomocy. Dodatkowo młodzież mogła odkryć pozytywne afirmacje ukryte w kodach QR czy zabrać ze sobą wartościowe cytaty związane z 5 obszarami: motywacją, nadzieją, przyjaźnią, marzeniami i odwagą, a dla uczniów klas 1-3 czekały karteczki z pozytywnymi słowami.

A jak w tym dniu ćwiczyliśmy uważność?

Dla klasy 4b zorganizowane zostały warsztaty o uważności, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się czym jest uważność, wykonaliśmy ćwiczenia indywidualne i w grupach oraz próbowaliśmy walczyć z natrętną myślą o różowej piłeczce 🙂

Uczniowie całej społeczności szkolnej mieli również możliwość zagrania z Uważne Bingo, które składało się z 9 zadań dotyczących zmysłów, uwagi, uważnego oddechu oraz chwili relaksacji.

Dominika Dąbrowska – psycholog szkolny, koordynator SMP